Відбувся Відкритий чемпіонат Росії з парашутно-атлетичного багатоборства

З 11 по 15 липня 2013 року на підмосковному аеродромі “Ватуліно” пройшов традиційний Відкритий чемпіонат Росії з парашутно-атлетичного багатоборства – дисципліни, яка поєднує стрибки з парашутом на точність приземлення, плавання довільним стилем і легкоатлетичний крос.

Ще на початку 70-х років минулого століття парашутно-атлетичне багатоборство стало базисною дисципліною парашутного спорту, з якої розпочинали свою спортивну кар’єру всі парашутисти. Впродовж багатьох років збірну команду України з парашутного багатоборства (саме так ця дисципліна називалась раніше) тренувала абсолютний чемпіон світу Валентина Закорецька, чиї учні не раз виборювали нагороди на найпрестижніших чемпіонатах.

 

учасники навчально-тренувальних зборів перед черговим стрибком на точність приземлення, аеродром "Ватуліно", липень 2913 року

Але ось вже три роки, як влада цілеспрямовано знищує в Україні парашутно-атлетичне багатоборство. Останній раз всеукраїнські змагання з цієї дисципліни проводились у 2009 році. Після призначення Р.Сафіулліна міністром молоді та спорту України, парашутно-атлетичне ба-гатоборство опинилось під забороною, оскільки спортсмени відмовились платити гроші, які з них вимагає цей попсуй-міністр у вигляді “безповоротної фінансової допомоги”. Змагання не проводяться, збірна команда України розпущена, спортивний резерв відсутній.

старший тренер збірної команди Росії з парашутно-атлетичного багатоборства Юрій Кудряшов

З огляду на той катастрофічний стан, до якого українська влада довела парашутний спорт, Федерація парашутного спорту Росії відгукнулась на прохання українських багатоборців і ухвалила рішення надати всім своїм національним змагання з цієї дисципліни статус відкритих – з тим, щоби в них могли брати участь іноземні спортсмени.

Наразі російськими та українськими парашу-тистами розроблений спільний календарний план заходів, яким передбачено проведення сумісних навчально-тренувальні зборів та міжнародних змагань на території Російської Федерації. Базою розвитку парашутно-атлетичного багатоборства в Україні визнаний Авіаційно-спортивний центр ім. Валентини Закорецької, у Росії – авіаційно-спортивний клуб “Аерокласика”, що базується на аеродромі “Ватуліно” в Московській області.

Першим спільним заходом російських та українських спортсменів у 2013 році стали навчально-тренувальні збори з точності приземлення, проведені з 2 по 10 липня. У зборах разом з членами збірної команди Росії взяли участь і українські спортсмени.

У небі - суддя міжнародної категорії Валерій Кучер і суддя всеросійської категорії Сергій Чіков

У ході навчально-тренувальних зборів спортсмени виконали по 40-50 стрибків на точність приземлення – на поролоновий мат з розташованим на ньому датчиком системи автоматичного вимірювання результатів. Відпрацьо-вувалась робота з куполом при різних метеоумовах, а також техніка групових стрибків. Фінальним акордом зборів став груповий стрибок на точність приземлення 13-ма парашутистами з висоти 1000м в одне заходження.

Валерій Кучер після приземлення

Наступного дня по завершенні зборів аеродром “Ватуліно” приймав учасників Відкритого чемпіонату Росії з парашутно-атлетичного багатоборства: 33 чоловіків і 10 жінок, 7 чоловічих і 4 жіночих команди, а також спортсменів, що брали участь лише в особистому заліку, у тому числі – з України.

12 липня змагання стартували розіграшем вправи “стрибок з  парашутом на точність приземлення”. Першими в небо відправились “на пристрілку” судді Валерій Іванович Кучер і Сергій Петрович Чіков, які продемонстрували цілком пристоійні результати – 5см і 10см відповідно.

За кілька хвилин по тому на лінію стартового огляду була запрошена перша черга спортсменів.

Польоти виконувались двома бортами Ан-2 одночасно.  Спортсмени покидали літак командами (чоловічі – 3 особи, жіночі – 2 особи) з висоти 1200м за самостійним розрахунком точки десантування . Учасники, що брали участь лише в особистому заліку й не входили до складу жодної команди, відокремлювались групами по 4 парашутисти.

Приземлення здійснювалось на поролоновий мат розміром 5х5м, по центру якого розташований датчик автоматичної вимірювальної системи. Завдання спортсмена – натиснути ногою кружечок радіусом 1см по центру датчика (для цього на взуття наклеюють шпильки або заточують п’ятку) . У разі, якщо це не вдається, система автоматичного вимірювання показує на табло відхилення від нульової позначки в межах від 1 до 16см. Оскільки в парашутно-атлетичному багатоборстві залікове коло (тобто відстань, у межах якої вимірюється результат у точності приземлення) складає 5м, у випадку, якщо спортсмен схибить більш, ніж на 16см, його результат судді визначають “вручну” за допомогою рулетки.

Приземлятись з такою високою точністю спорстменам вдається завдяки викорис-танню парашутів-“крил”, які становлять собою, по суті, надлегкі літальні апарати. Сучасне “крило” – це двооболонкова конструкція зі спеціальної тканини, яка надувається потоком повітря, що набігає, і утворює аеродинамічний профіль, плоский знизу й опуклий на горі. Завдяки цьому на “крило” діє підйомна сила, величину якої, як і горизонтальну швидкість парашута, спортсмен може змінювати в широких межах шляхом втягування строп управління.

Парашут-“крило” заводиться на посадку подібно до літака – проти вітру, шляхом побудови “коробочки”, при цьому висота точки четвертого розвороту й кут нахилу глісади визначатиметься швидкістю вітру у землі.

Завдяки вмілому маневруванню куполом досвідченим парашутистам вдається в останню мить перед приземленням буквально зависнути над мішенню на висоті 1 – 1,5м і поставити ногу точно в центр датчика автоматичного вимірювання.

Над датчиком автоматичної вимірювальної системи перед приземленням зависнув спортсмен з України

Докладніше про стрибки з парашутом на точність приземлення – у фоторепортажі з Відкритого чемпіонату Росії з парашутно-атлетичного багатоборства за 12 липня 2013 року.

Усього в той день кожний учасник виконав по чотири стрибки з парашутом з п’яти, передбачених програмою змагань. Крайній тур організатори вирішили розіграти наступного дня, у ході офіційних урочистостей з нагоди відкриття чемпіонату.

Зрання 13 липня на аеродром “Ватуліно” стали з’їжджатись гості та глядачі змагань. Неподалік від майданчика приземлення була встановлена сцена, а територія аеродрому прикрашена прапорами та рекламними банерами спонсорів чемпіонату, передусім – компанії “Параавис” (російського виробника парашутної техніки) і агрохолдингу “Русское молоко”.

Після офіційної частини та підняття прапору змагань розпочалось авіашоу. Інструктори та спортсмени авіаспортклубу “Аерокласика” виконали показові стрибки з висоти 100м з круглими парашутами, стрибки з прапорами та димовими шашками. Фігури вищого пілотажу на літаку Як-52 продемонстрував шеф-пілот клубу “Нормандія-Неман” чемпіон світу з літакового спорту Геннадій Петров, а прохід літака Ан-2над головами глядачів – начальник авіаспортклубу “Аерокласика” Сергій Березенко.

По завершенні авіашоу учасники чемпіонату під оплески глядачів розіграли п’ятий тур точності приземлення й відправились у Палац водних видів спорту м.Руза, де змагались у плаванні довільним стилем на дистанцію 100м.

Докладніше про другий та третій день чемпіонату – у фоторепортажі з Відкритого чемпіонату Росії з парашутно-атлетичного багатоборства за 13 і 14 липня 2013 року.

Парашутно-атлетичне бага-тоборство має 40-річну історію й до кінця 80-х років минулого століття містило чотири вправи: стрибки з парашутом на точність приземлення (одиночні та групові), плавання довільним стилем, легкоатлетичний крос і стрільбу з малокаліберної гвинтівки. На тлі розпаду Радянського Союзу, коли виникли ускладнення з перевезенням зброї, стрільба була виключена з програми змагань, а дисципліна перейменована з парашутного багатоборства на парашутно-атлетичне багатоборство.

На сьогодні це – єдина спортивна дисципліна, яка поєднує циклічні види спорту та стрибки з парашутом. Цим пояснюється популярність парашутно-атлетичного багатоборства в Росії, Білорусі, Казахстані, Австрії, Чорногорії та інших країнах. У той час, як в інших дисциплінах парашутного спорту спортсмени вже фактично досягли меж людських можливостей, парашутно-атлетичне багатоборство наразі активно розвивається. Наприклад у сусідній Росії проводяться змагання місцевого, національного та міжнародного рівнів, сформована збірна команда, коштом державного бюджету регулярно проводяться навчально-тренувальні збори багатоборців тощо.

Унікальність парашутно-атлетичного багатоборства полягає ще й у тому, що ця дисципліна розрахована на всі вікові групи – від 12 років. Відповідно до цього, парашутно-атлетичне бага-тоборство містить три різні програми змагань.

Так, для здобуття юнацького спортивного розряду спортсмени молодшої вікової групи (до 14 років) замість парашутного стрибка демонструють техніку відокремлення від літака на макеті, стрибають з тросової гірки чи трампліна, змагаються в швидкості польового збирання парашута та стрільбі з малокаліберної або пневматичної гвинтівки , а також долають дистанцію легкоатлетичного бігу чи кросу (хлопці – 1000м, дівчата – 500м) і плавання 50м.

До участі в змаганнях за програмою ІІІ-го дорослого розряду допускаються юнаки й дівчата з 14 років. Спортсмен має виконати на офіційних змаганнях один стрибок з парашутом будь-якого типу (десантний, навчально-тренувальний тощо), у ході якого судді оцінюють техніку відокремлення від повітряного судна й техніку приземлення, продемонструвати вміння польового збирання парашута, пробігти дистанцію 1500м для хлопців або 800м для дівчат і проплисти 50м довільним стилем.

Програма змагань, що розрахована на досвідчених спортсменів, за якою, власне, і проводився Відкритий чемпіонат Росії з парашутно-атлетичного багатоборства, передбачає виконання 5-х стрибків з парашутом на точність приземлення, біг або крос на дистанцію 3000м для чоловіків і 1500м для жінок та плавання довільним стилем на дистанцію 100м.

Натомість в Україні влада активно знищує парашутно-атлетичне багатоборство – як на рівні міністра Р.Сафіулліна, який обклав спортсменів поборами й вимагає з них гроші за право брати участь у змаганнях, так і на рівні обласних департаментів молоді та спорту, підпорядкованих все тому ж Р.Сафіулліну. Особливо уславився Департамент молоді та спорту Житомирської обласної державної адміністрації, керівниця якого Р.Гула судиться з парашутистами-багатоборцями, вимагаючи заборони змагань і навчально тренувальних зборів з цієї дисципліни. Причиною такого свого неорди-нарного вчинку пані Гула називає ту обставину, що парашутисти Житомирщини не підтримали Партію Регіонів на виборах до Верховної Ради. Закономірним наслідком протиправної діяльності Р.Сафіулліна та Р.Гули стало те, що Житомирська область посіла перше місце в Україні за станом злочинності серед неповнолітніх.

Натомість у сусідній Російській Федерації розвиток парашутно-атлетичного багатоборства є наріжним каменем федеральної програми “Діти Росії”, а клуби, що культивують цю дисципліну, отримують державну підтримку. Яскравим доказом цього стало провадення на базі авіаспортклубу “Аерокласика” чергового Відкритого чемпіонату Росії з парашутно-атлетичного багатоборства.

14 липня, попри негоду, була розіграна остання вправа програми змагань – легкоатлетичний крос, який проходив у парку м.Руза. Того ж дня ввечері на аеродромі “Ватуліно” відбулось підбиття підсумків змагань, нагородження переможців та офіційне закриття Відкритого чемпіонату Росії з парашутно-атлетичного багатоборства.