Заява Правління Авіаспортцентру ім. В. Закорецької

Правління Авіаційно-спортивного центру ім. Валентини Закорецької інформує громадськість та засоби масової інформації, що Департамент сім’ї, молоді та спорту Житомирської обласної держадміністрації зірвав проведення в 2013 році всіх заходів з парашутного спорту в Житомирській області: навчально-тренувальних зборів, ІІ Відкритого чемпіонату області з парашутного багатоборства, Кубку з класичного парашутизму пам’яті Валентини Закорецької тощо. Збірна команда області з парашутного спорту не сформована, підготовка до міжнародних змагань паралізована, натомість директор цього Департаменту Р.Гула  не тільки нехтує свої службові обов’язки, але навіть відмовляється виконувати рішення судів за позовами спортсменів-парашутистів.

Житомирська область є єдиним регіоном України, де спортсмени вимушені судитись з чиновниками облдержадміністрації, щоби примусити їх виконувати свої обов’язки. Такої ганьби, яку влаштувала в Житомирі директор Департаменту сім’ї, молоді та спорту Житомирської обласної держадміністрації Р.Гула, нема більше ніде в країні. Повністю розваливши спортивну роботу, Департамент сім’ї, молоді та спорту Житомирської обласної держадміністрації урешті-решт заявив, що не допустить проведення офіційних змагань чи навчально-тренувальних зборів з парашутного спорту, оскільки Авіаспортцентр ім. В.Закорецької в 2012 році відмовився взяти участь у агітаційних заходах Партії Регіонів на підтримку житомирського губернатора С.Рижука, який балотувався до Верховної Ради України.

При цьому ніколи ніякої допомоги з боку обласної державної адміністрації та його підрозділів спортсмени-парашутисти не отримували, влада ніколи не виділила ані копійки на розвиток у Житомирській області авіаційних видів спорту, тренувальний процес, придбання й лагодження спортивного інвентарю та поїздки на змагання повністю оплачують самі спортсмени й тренери. Тим не менш, на сьогодні Авіаційно-спортивний центр ім. Валентини Закорецької перетворився на наймасовішу спортивну організацію Житомирщини. Лише в 2013 році станом на 28 червня на нашій базі вперше в житті стрибок з парашутом виконали понад 100 осіб, щотижня проводяться заняття з початківцями в ланці парашутно-десантної підготовки, обладнано приміщення для занять у зимовий період, придбано єдиний в Україні електронний комплекс для автоматичного вимірювання результатів у точності приземлення, який дозволяє проводити змагання з класичного парашутизму світового рівня.

Житомир – єдине місто в Україні, де на центральні майдани в дні масових заходів проводяться показові стрибки з парашутом, які виконує команда Авіаспортцентру ім. В.Закорецької. У 2011 році в області вперше проведений відкритий чемпіонат з парашутного багатоборства – спортивної дисципліни, що містить стрибки з парашутом, легкоатлетичний біг і плавання. Участь у змаганнях взяли представники чотирьох країни, при цьому Україну представляли парашутисти з п’ятьох областей. Переможцем серед чоловіків став житомирянин, підготовлений нашою організацією.

Що ж стосується ролі Департаменту сім’ї, молоді та спорту Житомирської обласної держадміністрації, то вона полягає лише в тому, що чиновники повинні вести календарний план спортивних заходів області й зобов’язані на подання Авіаспортцентру ім. В.Закорецької включати до цього плану змагання й навчально-тренувальні збори, у яких беруть участь наші спортсмени. Цей обов’язок закріплений у договорі від 6 серпня 2012 року № 8-12, укладеному між Головним управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту Житомирської обласної держадміністрації (нині реорганізоване в однойменний департамент) та Авіаційно-спортивним центром ім. Валентини Закорецької, якому делеговані державні повноваження з розвитку авіаційних видів спорту на теренах Житомирської області.

Одначе навіть цю непильну роботу в Облдержадміністрації виконувати не бажають, мотивуючи відмову тим, що колектив Авіаспортцентру ім. В.Закорецької не проявляє належної пошани до Партії Регіонів. Зокрема чиновники звинувачують спортсменів у тому, що у вересні 2012 року ми публічно засудили керівників місцевого осередку ПР, які без нашого дозволу провели на нашій навчально-тренувальній базі на аеродромі «Житомир-Смоковка» так званий фестиваль електронної музики «УГАР АНГАРА».

Цей захід був проведений у ніч з 23 на 24 серпня 2012 року під прапорами Партії Регіонів на підтримку кандидата в народні депутати по виборчому округу №62 С.Рижука. Але замість того, щоби знайти для цього фестивалю належне місце, керівники облдержадміністрації та секретар Житомирської міськради вдерлись на приватну територію, яка нами орендувалась, без нашого відома підключились до нашої мережі електроживлення й влаштували погром на аеродромі. У результаті цього «фестивалю» його учасники – переважно молоді люди, хворі на наркотичну залежність – потрощили два літаки, поламали наше літнє кафе й перетворили навчально-тренувальну базу Авіаспортцентру ім. Закорецької на суцільний туалет.

Природно, що спортсмени та інструктори, які власним коштом доглядали аеродром, заявили рішучий протест у зв’язку з такими діями державних службовців. Але чиновники облдержадміністрації замість того, щоби вибачитись і відшкодувати збитки, завдані нашій організації, заявили, що відтепер не допустять розвиток парашутного спорту. Зокрема, заступник начальника Головного управління (нині – Департамент) у справах сім’ї, молоді та спорту Корж В.П. 5 вересня 2012 року оголосив про розірвання в односторонньому порядку договору з нашою організацією та заборону проведення на території області будь-яких офіційних змагань з парашутного спорту.

У зв’язку з цим Авіаспортцентр ім. В.Закорецької звернувся з адміністративним позовом до Головного управління у справах сімї, молоді та спорту. Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 08.04.2013 у справі № 0670/8839/12 наш позов був задоволений, а рішення Коржа В.П. про одностороннє розірвання договору скасовано як незаконне.

Одначе керівництво Департаменту сім’ї, молоді та спорту Житомирської обласної держадміністрації не вгомонилось і продовжувало, всупереч судовому рішенню, яке вступило в законну силу, ігнорувати наші письмові звернення щодо включення змагань і навчально-тренувальних зборів до календарного плану. Через це заплановані нами спортивні заходи позбавлялись статусу офіційних, а їх проведення втрачало будь-який сенс через неможливість просвоєння учасникам таких змагань спортивних розрядів. 

Тому ми були змушені звернутись з ще одним позовом до Житомирського окружного адміністративного суду.

Постановою від 27.04.2013 у справі №806/2793/13-a суд визнав протиправною бездіяльність Департаменту сім’ї, молоді та спорту Житомирської обласної державної адміністрації щодо включення до Календарного плану фізкультурно-оздоровчих і спортивних заходів Житомирської області на 2013 навчально-тренувальних зборів з класичного парашутизму та парашутного багатоборства.

Окрім того, суд зобов’язав Департамент сім’ї, молоді та спорту Житомирської обласної державної адміністрації:

– включити до Календарного плану фізкультурно-оздоровчих і спортивних заходів Житомирської області на 2013 рік ІІ-й Відкритий чемпіонат Житомирської області з парашутного багатоборства;

– включити до Календарного плану фізкультурно-оздоровчих і спортивних заходів Житомирської області на 2013 рік Кубок пам’яті Валентини Закорецької з класичного парашутизму.

– розглянути подання Житомирської обласної громадської організації «Авіаційно-спортивний центр ім. Валентини Закорецької» про затвердження Положення про ІІ-й Відкритий чемпіонат Житомирської області з парашутного багатоборства.

Але директор Департаменту сім’ї, молоді та спорту Житомирської обласної державної адміністрації Р.Гула ігнорує вже друге судове рішення.

Вважаємо, що чиновник, який судиться зі спортсменами, а програвши – відмовляється виконувати рішення суду, має не просто піти з посади геть. Така людина повинна бути притягнута до кримінальної відповідальності за невиконання рішення суду й перевищення владних повноважень.

Те, що Р.Гула продовжує безкарно знищувати спорт та не виконує судові рішення пояснюється виключно тим, що в Житомирській області повністю відсутній прокурорський нагляд за дотриманням і правильним застосуванням законів. З огляду на це Авіаційно-спортивний центр ім. Валентини Закорецької буде вживати всі заходи для інформування громадськості про те беззаконня, яке панує в Житомирській області.

До відома громадськості подаємо позовну заяву Авіаційно-спортивного центру ім. Валентини Закорецької до Департаменту сім’ї, молоді та спорту Житомирської обласної держадміністрації. Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 27.04.2013 у справі №806/2793/13-a позов був задоволений у повному обсязі.

 *               *                *

У Житомирський окружний адміністративний суд

вул. Мала Бердичівська,23, м. Житомир, 10014

Позивач:

Житомирська обласна громадська організація

«Авіаційно-спортивний центр ім. Валентини Закорецької»

Відповідач:

Департамент сім’ї, молоді та спорту

Житомирської обласної державної адміністрації

 

АДМІНІСТРАТИВНИЙ ПОЗОВ

про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити певні дії

Житомирська обласна громадська організація «Авіаційно-спортивний центр ім. В.Закорецької» (надалі з текстом – Авіаспортцентр) є громадською організацією фізкультурно-спортивної спрямованості, яка діє відповідно до ст.19 Закону України «Про фізичну культуру і спорт», Закону України «Про громадські об’єднання» і заснована з метою розвитку авіаційних видів спорту.

6 серпня 2012 року між Авіаспортцентром та Головним управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту Житомирської обласної державної адміністрації було укладено договір №8-12 (надалі за текстом – Договір), відповідно до якого Відповідач делегував Авіаспортцентру державні повноваження щодо розвитку на території Житомирської області парашутного, літакового, вертолітного, авіамодельного, парапланерного, дельтапланерного, повітроплавального спорту й спорту надлегких літальних апаратів, виключне право представляти ці види спорту на відповідних національних спортивних змаганнях, виключне право на організацію та проведення офіційних змагань територіального рівня та інші повноваження.

Відповідно до п. 2.2.1 Договору Авіаспортцентр  розробляє  та подає Відповідачу на затвердження календарний план спортивних змагань і навчально-тренувальних зборів, положення про проведення заходів, узгоджує інші регламентуючі документи Авіаспорцтентру.

Відповідно до п.2.1.2 Договору Відповідач:

– формує та затверджує календарний план фізкультурно-оздоровчих і спортивних заходів;

– затверджує умови та порядок організації проведення всіх спортивних змагань територіального рівня, склад  збірної команди Житомирської області з парашутного, літакового, вертолітного, авіамодельного, парапланерного, дельтапланерного, повітроплавального спорту й спорту надлегких літальних апаратів.

Відповідно до п.3.2 Договору, спірні  питання щодо виконання (невиконання) Договору розглядає Комісія, сформована Відповідачем з рівного числа представників сторін.

Відповідно до умов Договору, 3 грудня 2012 року на адресу Відповідача нами був поданий лист від 03.12.12 №29-12 зі звітом про нашу роботу, проведену за друге півріччя 2012 року, та переліком спортивних заходів, які нами заплановані на 2013 рік. Лист містив подання про включення до Календарного плану фізкультурно-оздоровчих і спортивних заходів Житомирської області на 2013 рік наступних заходів з парашутного спорту:

1. Навчально-тренувальні збори з класичного парашутизму та парашутного багатоборства. Місце проведення – навчально-тренувальна база Авіаспортцентру ім. В.Закорецької. Термін – з 27.04.2013 по 05.05.2013.

2. ІІ-й відкритий Чемпіонат Житомирської області з парашутного багатоборства. Місце проведення – навчально-тренувальна база Авіаспортцентру ім. В.Закорецької. Термін – з 26.06.2013 по 30.06.2013.

3. Кубок пам’яті Валентини Закорецької з класичного парашутизму. Місце проведення – навчально-тренувальна база Авіаспортцентру ім. В.Закорецької. Термін – з 22.08.2013 по 26.08.2013.

Але заступник начальника Головного управління у справах сім’ї, молоді та спорту Житомирської обласної державної адміністрації Корж В.П. заявив, що цей лист розглядатись не буде, а заплановані нами заходи не включатимуться до Календарного плану фізкультурно-оздоровчих заходів Житомирської області, оскільки наша спортивна організація в серпні 2012 року відмовилась брати участь в агітаційних заходах Житомирського міського осередку Партії Регіонів на підтримку кандидата в народні депутати України Рижука С.М. Письмової відповіді на свій лист від 03.12.12 №29-12 ми не одержали.

25 лютого 2013 року разом із супровідним листом від 25.02.2013 №2-13 ми передали Відповідачеві на розгляд 4 примірники затвердженого нами, як організатором змагань, Положення про ІІ Відкритий чемпіонат Житомирської області з парашутного багатоборства. Відповіді на цей лист ми також не одержали.

Вважаємо бездіяльність Відповідача щодо включення заходів з парашутного спорту до Календарного плану Житомирської області на 2013 рік протиправною з наступних підстав:

Відповідно до ч.4 ст.36 Конституції України, ніхто не може бути примушений до вступу в будь-яке об’єднання громадян чи обмежений у правах за належність чи неналежність до політичних партій або громадських організацій. Відповідно до ст.3 Закону України «Про фізичну культуру і спорт» (надалі – Закон), громадяни мають право займатися фізичною культурою і спортом незалежно від ознак раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.

Відповідно до ст.4 Закону, державна політика у сфері фізичної культури і спорту ґрунтується, зокрема, на засадах: – визнання фізичної культури і спорту як пріоритетного напряму гуманітарної політики держави;

– гарантування рівних прав та можливостей громадян у сфері фізичної культури і спорту;

– забезпечення підтримки громадських організацій фізкультурно-спортивної спрямованості.

Відповідно до ст.42 Закону, спортсменам, які виконали кваліфікаційні вимоги, передбачені Єдиною спортивною класифікацією України, присвоюються спортивні звання та розряди. Відповідно до п.п. 4.2, 4.3 Положення про Єдину спортивну класифікацію України, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 13.12.2012 №1413 (надалі – Положення), спортивні розряди «Кандидат у майстри спорту України» та перший розряд присвоюють відповідним наказом керівники структурних підрозділів з фізичної культури і спорту Міністерства освіти і науки, молоді і спорту Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій. Другий та третій спортивні розряди присвоюють керівники структурних підрозділів з фізичної культури і спорту місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування відповідним наказом.

Відповідно до розділу VI Положення, у кваліфікаційних нормах та вимогах, які містяться в Єдиній спортивній класифікації України для визнаних видів спорту в Україні, встановлюються ранги змагань. Зокрема, до V рангу належать чемпіонати Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва, Севастополя, фізкультурно-спортивних товариств, крім молодших вікових груп, зональні змагання, що включені до відповідних календарних планів спортивних змагань.

Такими чином, владні повноваження Відповідачу надані, зокрема, для того, щоби сприяти розвитку на території Житомирської області парашутного спорту, який належить до числа визнаних в Україні. Це сприяння має відбуватись у формі підтримки Авіаспортцентру, який є громадською організацією фізкультурно-спортивної спрямованості; включення до Календарного плану фізкультурно-оздоровчих і спортивних заходів Житомирської області змагань з парашутного спорту, у тому числі – чемпіонатів області, що мають V ранг змагань; присвоєння спортивних розрядів спортсменам-парашутистам, які виконали на офіційних змаганнях кваліфікаційні вимоги, передбачені Єдиною спортивною класифікацією України. При цьому дискримінація спортсменів і спортивних організацій за політичною ознакою прямо забороняється.

Оскільки Авіаспортцентр об’єднує спортсменів, тренерів, інструкторів та суддів у галузі авіаційних видів спорту і є єдиною організацією в Житомирській області, що займається підготовкою спортсменів і проводить змагання з авіаційних видів спорту, Відповідач уклав з нами Договір про співпрацю, який за своєю правовою природою є адміністративним договором. Цим Договором Відповідач зобов’язався формувати й затверджувати на наше подання  Календарний план фізкультурно-оздоровчих і спортивних заходів Житомирської області в частині авіаційних видів спорту, а також затверджувати умови та порядок організації проведення всіх спортивних змагань територіального рівня, склад  збірної команди Житомирської області з парашутного, літакового, вертолітного, авіамодельного, парапланерного, дельтапланерного, повітроплавального спорту й спорту надлегких літальних апаратів.

У жовтні 2011 року нами за рахунок власних коштів вже був проведений І Відкритий чемпіонат Житомирської області з парашутного багатоборства, участь у якому взяли представники чотирьох країн (України, Російська Федерація, Республіка Білорусь, Казахстан), Україну представляли спортсмени з п’ятьох областей. У звіті суддівської колегії було зазначено, що змагання проведені на найвищому організаційному рівні. Цей чемпіонат наказом Відповідача був включений до Календарного плану фізкультурно-оздоровчих і спортивних заходів Житомирської області на 2011 рік, Відповідач затвердив Положення про чемпіонат і надав нам організаційне сприяння. За підсумками чемпіонату Відповідач видав наказ про присвоєння його учасникам, що виконали кваліфікаційні вимоги, передбачені Єдиною спортивною класифікацією України в частині парашутного багатоборства, спортивні розряди.

Але в 2013 році Відповідач відмовляється виконувати свої повноваження. При цьому ми просили Відповідача лише дотриматись формальності: включити змагання до Календарного плану та затвердити Положення – з тим, щоб чемпіонат вважався офіційними змаганнями, а ті його учасники, які виконають кваліфікаційні вимоги, передбачені Єдиною спортивною класифікацією України, змогли отримати спортивні розряди. Ані фінансової, ані організаційної підтримки з боку Відповідача для проведення ІІ Відкритого чемпіонату Житомирської області з парашутного багатоборства ми не просимо. Те ж саме стосується й запланованих нами навчально-тренувальних зборів та Кубку пам’яті Валентини Закорецької з класичного парашутизму.

Відмова Відповідача виконувати свої повноваження та зобов’язання, взяті на себе за Договором, грубо порушують права та законні інтереси спортсменів, є недобросовісною, нерозсудливою, упередженою, необґрунтованою та такою, що вчинена з використанням повноважень, що суперечать меті, з якою ці повноваження надані. У той же час Відповідач не сформував Комісію для розгляду питання щодо невиконання ним Договору попри те, що така процедура розв’язання спорів передбачено п.3.2 Договору.

Вважаємо, що сама доктрина адміністративного права й правозастосувальна діяльність повинні спрямовуватись на забезпечення послідовного і ретельного контролю за сферою дискреційних повноважень та адміністративного розсуду органів виконавчої влади й органів місцевого самоврядування.  Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди, зокрема, перевіряють,

–  чи прийняті (вчинені) вони з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

–  обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

–  безсторонньо (неупереджено);

–  добросовісно;

–  розсудливо;

–  пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

З огляду на це вважаємо, що невиконання Відповідачем своїх владних повноважень і взятих на себе зобов’язань за Договором має бути судом визнане неправомірним, а Відповідач – зобов’язаний судом виконувати настанови Договору.

Також повідомляємо, що в проваджені судів України або іншого органу, який у межах своєї компетенції вирішує спір, немає справи зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав та немає рішення цих органів з такого спору.

Виходячи з наведеного,  на підставі ч.2 ст.17 та п.1 ч.4 ст. 105 КАС України,-

п р о с и м о :

1. Визнати протиправною бездіяльність Департаменту сім’ї, молоді та спорту Житомирської обласної державної адміністрації щодо включення до Календарного плану фізкультурно-оздоровчих і спортивних заходів Житомирської області на 2013 навчально-тренувальних зборів з класичного парашутизму та парашутного багатоборства.

2. Зобов’язати Департамент сім’ї, молоді та спорту Житомирської обласної державної адміністрації включити до Календарного плану фізкультурно-оздоровчих і спортивних заходів Житомирської області на 2013 рік ІІ-й Відкритий чемпіонат Житомирської області з парашутного багатоборства.

3. Зобов’язати Департамент сім’ї, молоді та спорту Житомирської обласної державної адміністрації включити до Календарного плану фізкультурно-оздоровчих і спортивних заходів Житомирської області на 2013 рік Кубок пам’яті Валентини Закорецької з класичного парашутизму.

4. Зобов’язати Департамент сім’ї, молоді та спорту Житомирської обласної державної адміністрації розглянути подання Житомирської обласної громадської організації «Авіаційно-спортивний центр ім. Валентини Закорецької» про затвердження Положення про ІІ-й Відкритий чемпіонат Житомирської області з парашутного багатоборства.

Додатки:

  1. Квитанція про сплату судового збору;
  2. Копія цієї позовної заяви з доданими документами для вручення Відповідачеві.
  3. Статут Авіаспортцентру;
  4. Довідка з ЄДРПОУ;
  5. Договір від 06.08.12 №8-12;
  6. Договір від 06.08.12 №8-12;
  7. Лист від 03.12.2012 №29-12;
  8. Лист від 25.02.2013 №2-13;
  9. Положення про ІІ Відкритий чемпіонат Житомирської області з парашутного багатоборства разом з додатками.

Голова Правління                                                                                                              В.М.БОЙКО